Geoblog.pl    geminus    Podróże    Dolny Slask 2006 - Kotlina Klodzka    W odwiedzinach u Eli + Karpacz
2006

W odwiedzinach u Eli + Karpacz

Polska, Mysłakowice

Poprzedniego dnoa udalo sie nam skontaktowac z Ela ktora poznalismy podczas urlopu na Kubie . Ela zaprosila nas do siebie w odwiedziny wiec postanowilismy ze tam pojedziemy. Ela mieszka w Myslakowicach kolo Karpacza wiec postanowilem po obejzeniu mapy ze pojedziemy tam przez Czechy. Wstalismy bardzo wczesnie i w droge. Dojezdzamy do przejscia granicznego w okolicach Kamiennej Gory i po przekroczeniu granicy dzwonimy do Eli zeby nam podpowiedzala jak jechac dalej. Mijamy Kowary i jadac droga na Jelenia Gore dojezdzamy do Myslakowic. Ela tlumaczy mi dojazd i bez problemu dojezdzamy pod jej dom. Witamy sie z Ela jak z kims z rodziny bo jest nam bardzo bliska. Cieszymy sie ze udalo sie nam wreszcie spotkac. Ela proponuje ze pojedziemy do Karpacza. Stawiamy auto na parkingu i w tym momencie rozpetuje sie straszna burza. Leje jak z cebra wiec odpuszczamy sobie spacer do swiatyni Wang. W przerwach miedzy ulewa zwiedzamy miasto. Karpacz jest bardzo ladny i zadbany. Niestety znowu leje jak cholera wiec chowamy sie w knajpie ktora jest zrobiona jak za komuny. W srodku portrety Lenina i mundury ruskich zolnierzy. Robie sobie fotke w czapce ruskiego oficera. Na scianach gabloty z pamiatkami z tamtego okresu. Mila pani kelnerka pochodzaca z jednego z krajow wschodnich podaje nam pyszne jedzonko. Zjadamy obiadek i wracamy do Myslakowic. Myslakowice to jedyne w Polsce miasto gdzie stoi kilkadziesiat autentycznych domow tyrolskich. W 1837 roku grupa ok. 400 tyrolczykow zostala wypedzona z okolic Zell am See i przybyla na Dolny Slask zaproszona przez cesarza pruskiego Wilchelma ktory miak w Myslakowicach swoj palac letni i obszcene dobra. Uchodzcy byli protestantami i w katolickiej Austrii byli przesladowani. Pobudowali w Myslakowicach domy jakie mieli w Tyrolu i mieszkali uprawiajac ziemie. Teraz wiele z tych domow jest odnowionych przez nowych wlascicieli i raduje teraz oczy przyjezdnych. W niektorych jest prowadzona agroturystyka. W Myslakowicach jest bardzo wiele gospodarstw agroturystycznych oferujacych tanie noclegi na wysokim poziomie. Moze to byc alternatywa dla Karpacza ktory jest drogi jako kurort . Do Karpacza jedzie sie z Myslakowic raptem kilka minut wiec mysle ze jest to jakies wyjscie dla tych co chca odwiedzic Karpacz nie rujnujac swojego budzetu. Palac w Myslakowicach jest teraz bardzo zaniedbany i jest tam szkola . Do ciekawszych atrakcji Myslakowic mozna zaliczyc kosciol gdzie przy wejsciu sa ustawione dwie oryginalne kolumny rzymskie. Poznym popoludniem wracamy do Dusznik droga jaka juz tu jechalismy. Caly czas lalo wiec do hotelu przyjechalem dosyc zmeczony. Wychodzimy na miasto zjesc cos bo w naszym hotelu jest dancing. Wracamy i siadamy przy stoliku zapraszani przez wlascicieli. Bawimy sie do pozna i idziemy wykonczeni spac.

geminus
Marek Dylewski